Jenom učiněný naivka by v dnešní době ještě svítil žárovkami, jež si v bláhové představě, že tím ušetří, nakoupil do zásoby dříve, než byly staženy i z našeho trhu, respektive jež zdědil po předcích. Protože dnes už máme i daleko lepší zdroje světla. A to lepší ve všech ohledech, jaké si jenom člověk dokáže představit. Samozřejmě pomineme-li pořizovací cenu, jež byla u žárovek klasických sice nižší, ale člověk se pak „prohnul“ dodatečně.
Dnešní lidé sázejí raději na něco modernějšího, trvanlivějšího a úspornějšího. Třeba na výbojky.
Pokud vám snad tento pojem nic neříká, vězte, že výbojky jsou už po desítky let nás na cestě životem doprovázející zdroje světla, nalézající uplatnění leckde. Kdyby neexistovalo něco jako výbojka, neměli bychom třeba:
- fotoaparáty s bleskem, v němž se právě výbojky zabydlely v hojném počtu
- zářivky
- neonové nápisy
- nebo třeba i CO₂ lasery
Život bez oněch uzavřených trubic, naplněných směsicí různých plynů a obsahujících tu dvě a tu ještě více elektrod, které do onoho plyny naplněného prostoru přivádějí elektřinu a tím se vytváří vysoce intenzivní světlo různých barev, by dnes nebyl takový, jaký je. Protože si to jenom zkuste představit, o co vše kolem sebe bychom byli ochuzeni.
O tom, v kolika různých případech se výbojky uplatňují, svědčí třeba už i jenom to, že se vyskytují hned ve dvou nejzákladnějších provedeních, tedy jsou tu halogenidové a tu pro změnu sodíkové, a každé z nich pak mají celou řadu ‚poddruhů‘ podle různého příkonu, tvaru, produktové řady, typu reflektoru, barvy chromatičnosti, světelného toku, pracovní polohy a dalších a dalších specifik.
Každá z nabízejících se variant je užitečná k něčemu přinejmenším trochu odlišnému, každá má své přednosti. A nejvíc předností nalezneme pochopitelně u těch z výbojek, jež jsou značkové, tedy prokazatelně kvalitní. Ty nesou zpravidla označení Osram nebo Philips a pořídíme je hravě dejme tomu i na internetu.
A pokud si je pořídíme, nebudeme litovat.