Aby byl domov domovem – Jak si zařídit domácnost příjemně, abyste se v ní vždy dobře cítili?

Víte, co doma mít a čemu se vyvarovat, pokud se chcete cítit příjemně? Některé kousky nábytku nebo třeba barvy mohou úplně narušovat bydlení. 

Aby byl domov domovem – Jak si zařídit domácnost příjemně, abyste se v ní vždy dobře cítili? 

Příliš mnoho nábytku, málo místa, pohovka, o kterou každý několikrát denně zakopne a tolik dekorací, že pod nimi člověk zvládne prach utřít jen několikrát do roka. Připomíná vám to něco? Možná, že i vy máte v domácnosti všeho příliš a tak se někdy necítíte úplně příjemně. Unavuje vás už to, že nemáte prostor, není místo ani na odložení sušáku s prádlem a pod vašimi dekoracemi se vám už opravdu nechce uklízet a tak je opomíjíte? Pokud se ale chcete doma cítit lépe, měli byste s tím něco udělat. 

útulný domov

Dobře zvolený nábytek 

Nábytek neslouží jen jako úložný prostor, ale je hodně vidět a tak by měl být vybírán tak, aby lahodil oku a nebyl jen užitečný. Je třeba dbát na to, aby všechno ladilo dohromady, to jistě, protože i to působí na naše smysly a hlavně je nutné vybírat i nábytek dle velikosti. Zkrátka v malých místnostech není příliš praktické mít velké kusy nábytku, které zabírají veškerý prostor, a i když do velkých skříní sice dáte spousty věcí, nemusí se vám to vyplatit. Je třeba počítat s tím, že i kolem nábytku se chodí, že stále slouží byt i vám a že není domov jen odkladištěm věcí. Abyste se cítili dobře, měli byste vybírat i nábytek dle barvy nebo materiálu. Co třeba dřevo nebo do malých prostor raději moderní světlý nábytek nebo úložné boxy a police? 

světlý interiér

Nevhodné barvy a dekorace kam oko dohlédne 

No a barvy jsou také kamenem úrazu v mnohých českých domácnostech, ty totiž obvykle vybíráme podle toho, co se nám zrovna líbí a ne podle toho, co se hodí do bytu nebo co by bylo vhodné vzhledem k velikosti prostoru. Pokud už zvolíte tmavou barvu, vždy maximálně na jednu stěnu a ideálně do ložnice či obýváku, jestliže je pokoj malý, vždy zůstaňte jen u světlých a příjemných barev nebo volte bílou barvu, tou se nezkazí nikdy nic. Neutrálnější barvu jen stěží najdete. 

A pak jsou tu ty naše dekorace, které tolik milujeme. Sošky, svíčky, suvenýry z dovolených a do toho třeba i výrobky dětí ze školy a školky. Jenže jakmile je toho moc, nemá to člověk kam dávat, sedá na to prach a to ztěžuje i úklid. Na první pohled to pak taky nevypadá dvakrát dobře. Pokud už si na něco potrpíte a svíčky nebo sošky sbíráte, zkuste je rozmístit po bytě rovnoměrně a v úměrném množství. 

Čím více si dáte záležet na tom, jak to u vás bude vypadat, tím lépe se doma budete cítit.