Dezinfekce vzduchotechniky

Pravidelná údržba a dezinfekce vzduchotechniky https://www.taurisplus.cz/produkty-sluzby/cisteni-a-dezinfekce-potrubi-vzduchotechniky/je důležitá ale opomíjená činnost. Zvláště nyní v době pandemie Covid-19 je čistota vzduchotechnických rozvodů velmi důležitá. Nevyčištěné stoupací potrubí vzduchotechniky tak do bytových či komerčních prostor nepřivádí čistý, čerstvý vzduch nýbrž vlhkost a bakterie. Jak se tedy o vzduchotechniku starat?

Nejjednodušším řešením je servisní firma, která se za Vás o vše postará. Nemusíte tedy hlídat, kdy nastal čas potrubí dezinfikovat a čistit a ani jak to vlastně budete dělat. Klasickou možností čištění je mechanické a chemické čištění a následná dezinfekce ekologickými antivirovými dezinfekčními prostředky, které ničí bakterie, viry, kvasinky, plísně a endospory. Druhou možností je čištění pomocí ozonu, který lze využít jednorázově či jej přímo napojit na potrubí vzduchotechniky. Tím dochází k jeho permanentní dezinfekci.

čištění vzduchotechniky

Jaké jsou možné následky opomenutého servisu stoupacího potrubí ?

 1. možnost onemocnění
  • Jelikož se zde nachází mnoho nahromaděného prachu a mastnoty, je přímo ráj pro množení všech bakterií. Může nastat zánět spojivek, projevy astmatu, včetně některých typů infekční hepatitidy.
 2. možnost požáru
  • požár může vzniknout v kuchyni při smažení, jelikož se ve vzduchotechnice ukládá mastnota, snad se požár může rozšířit

Naštěstí od roku 2012 je důvod čištění stoupaček i legislativní. ČSN EN 15780 doporučuje inspekce a čištění vzduchotechniky každé 2 roky.

Jak čistění vzduchotechniky probíhá?

 1. demontuje se zařízení instalované na střeše domu pro odsávání vzduchu
 2. provádí se mechanické čištění stěn a to bezprašně, takže servis neomezuje obyvatele
 3. následně se potrubí dezinfikuje a provádí se jeho odmašťování

čištění vzduchotechniky

Tipy jak udržet potrubí čisté

 • používejte při vaření digestoř, aby nasála nečistoty a ty neputovaly do stoupaček
 • v létě při otevírání oken snižte výkon, nejlépe vzduchotechniku vypněte ať nečistíte vzduch v celé ulici.
 • měňte pravidelně filtry