Bouzov

Tento hrad, který v letech 1317 – 1339 vlastnil „Búz z Búzova“ (původně se označoval jako Búzov), byl postaven na přelomu 13. a 14. století. Najdeme ho na středozápadě Moravy, nedaleko Javoříčka a Loštic. V roce 1696 jej zakoupil Řád německých rytířů, do té doby vystřídal na postu majitele mnoho českých a moravských rodů, v září roku 1918 jej zabavila československá armáda a tento hrad opustila v roce 1923. Řád odkoupil po roce 1923 hrad nazpět a v roce 1939 jej zabavili jednotky SS, zřídili zde “skladiště zabaveného majetku“. Po druhé světové válce jej znovu zabavil československý stát a dosud je ve správě státu, snahy Řádu německých rytířů získat Bouzov do svého vlastnictví byly prozatím neúspěšné. Od roku 1999 je z něj národní kulturní památka.
Bouzov v zimě
Hrad v roce 1558 vyhořel, plně obnoven byl až v roce 1620 kvůli nedostatku financí předchozích majitelů. Arcivévoda Evžen Rakousko – Těšínský nechal hrad opravit do dnešní podoby v letech 1895 – 1910. Autorem dnešní podoby byl architekt Georg von Hauberrisser.
V roce 1929 přivítal na tomto hradě velmistr Německého řádu Panny Marie Jeruzalémské a brněnský biskup Norbert Jan Nepomucký Klein prezidenta republiky Tomáše Garrigue Masaryka, ministerského předsedu Františka Udržala a ministra vnitra Jana Černého.
Došlo k mylným informacím, že hrad byl darován Heinrichu Himmlerovi samotným Adolfem Hitlerem., a to je proto, že na hradě Himmler pobýval v letech 1940 a 1943. Ke konci války jednotky SS povraždili v nedalekém Javoříčku 38 mužů, protože ruští velitelé partizánských oddílů v této vesnici byli až “moc viděni“. Tato obec, tedy Javoříčko, byla Nacisty vypálena 5. května 1945.
hrad bouzov
Hrad má unikátní interiér vybavený nábytkem na míru, uměleckými předměty a obrazy. Hrad má dva funkční padací mosty a padací mříž, vše mohou návštěvníci spatřit při slavnostech – zahájení a ukončení sezony, výstavy, jarmark a jiné.
Mezi nejznámější pohádky točené na hradě můžeme zařadit: O medvědu Ondřejovi, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek, Fantaghiro II. – IV., RumplCimprCampr anebo Království potoků.

Hrad je navštěvovanou památkou, snad každý za svůj život by měl přijet do vesnice Bouzov a navštívit tento hrad.