Práce na HPP nebo jako OSVČ

Stále častěji řešíme, zda pracovat na Hlavní pracovní poměr nebo jako Osoba samostatně výdělečně činná. Více a více zaměstnání nám tuto volbu umožňují, je pak pouze na nás, jak se rozhodneme.
Lidé počítají a chtějí si vydělat co možná nejvíce peněz. Vezměme si vzorový plat 40 000 CZK. Po zaplacení zdravotního/sociálního pojištění a daní, zůstane OSVČ přibližně 35 000 CZK čistý měsíční příjem. Z té samé částky, 40 000 CZK, musí zaměstnanec zaplatit také zdravotní/sociální pojištění, které je v podobné výši jako u OSVČ, ale na daních zaplatí mnohem více a zůstane nám čistý měsíční plat přibližně 30 000 CZK.
Na tomto příkladu vidíme, že měsíční rozdíl mezi OSVČ a zaměstnancem na HPP je přibližně 5 000 CZK, to je 60 000 CZK ročně. Co si budeme povídat, toto není zanedbatelná částka.
osoba ve výšce
Ale práce na OSVČ má svá úskalí, protože jako OSVČ nemáte nárok na nemocenskou či mateřskou dovolenou, to pak přicházíte o velké peníze, které Vám nikdo nedá, a musíte tedy počítat s tím, že na tuto nečekanou událost musíte mít úspory, které Vám v takové situaci pomohou.
Dalším problémem může být i vidina důchodu. Jako OSVČ pravděpodobně odvádíte minimální odvody, naopak jako zaměstnance za Vás zaměstnavatel platí maximální nemocenskou a mateřskou. Z tohoto pohledu vidíme, že zaměstnanec jako OSVČ musí myslet neustále na svou budoucnost, musí mít úspory a musí mít takové výdělky, ze kterých bude moct šetřit/spořit na svůj důchod.
Pokud se tedy rozhodnete pracovat jako OSVČ a ne jako zaměstnanec, musíte hned od začátku počítat a musíte počítat do budoucnosti. Je potřeba vydělat si mnohem vyšší částku, než jsou Vaše výdaje, abyste měli možnost šetřit si a spořit si a abyste od samého začátku mysleli na svůj důchod.
bloger u notebooku

Jaké mohou být naopak výhody práce jako OSVČ?


· nižší odvody na daních
· vlastní organizace času
· možný homeoffice/práce z domu
· nemusíte dodržovat zaměstnanecká pravidla firmy
· vy sami si vybíráte, na čem chcete a budete pracovat
Tady vidíte výhody práce jako osoba samostatně výdělečně činná – jste svým pánem. Toto není ale také pro každého, tento druh zaměstnaneckého poměru vyžaduje vysoké organizační schopnosti a velmi dobrou pracovní morálku.