CHIA SEMÍNKA BIO

Jestlipak víte, kde se chia semínka berou? Jedná se o semena rostliny z čeledi hluchavkovitých šalvěje hispánské (Salvia hispanica), která roste v horách Střední Ameriky. Znali ji už staří Mayové i Aztékové, kteří semínka využívali jak ve stravování, tak i v léčitelství. Pro své účinky měla velkou cenu, a proto byla kdysi dokonce používána jako platidlo.

Chia semínka obsahují velké množství vápníku (5x víc než mléko), ale i další minerály jako draslík, železo, zinek, hořčík, bór, fosfor, měď, mangan, molybden; vitamíny skupiny B – riboflavin, niacin a thiamin, proteiny (ideální pro vegetariány a vegany), sacharidy, vlákninu a omega 3 nenasycené mastné kyseliny. Díky tomu dokáží zahnat pocit hladu i únavy.

pexels-photo-3682192

Jejich použití v dnešních domácnostech je hlavně v syrovém stavu, jako příloha do jogurtu, či do zeleninových salátů. Mohou se použít vcelku, anebo mletá. Při zalití vodou vzniká výživný rosol, jenž může sloužit jako náhrada oleje nebo vajec. U nás je konzumujeme také v pečivu, anebo v různých cereáliích.

Semínka jsou vhodná i pro diabetiky a celiaky. A také pro sportovce, děti, ženy po menopauze, a vůbec pro každého, kdo si chce udržet celodenní dostatek energie. Chia seeds mají povzbuzující efekt s podobným účinkem jako energetické nápoje.

Chia semínka se doporučují i při snižování hmotnosti – v žaludku absorbují množství vody, nabobtnají a vyvolávají pocit plnosti. Díky této hydrofilní vlastnosti je organismus hydratován zevnitř.

pexels-photo-3957527 (1)

Jaké produkty, kromě semínek, můžete na současném trhu sehnat? Chia chipsy, chia mouka, chia puding, chia směs s amarantem, ovsem a lnem.

Odkud se chia seeds dovážejí? Z Mexika, Bolívie, Peru, Paraguaye, Argentiny. Ty v bio kvalitě pocházejí z ekologického zemědělství.

Kde se dají chia semínka koupit? Jak v kamenných prodejnách zdravé výživy, tak na internetu. Chia semínka bio Nakliceno.cz můžete zakoupit i u nás, a to buď v balení 200 či 250 g, anebo ve výhodném kilovém balení.