Snadná a pohodlná chůze díky chodítku

Chodítka jsou mezi seniory stále více populárnější, protože jim umožňují pohodlný pohyb, a tak znovu získávají ztracenou soběstačnost. Tato zdravotní pomůcka výrazným způsobem podporuje rovnováhu těla a přenášení váhy.

Jen pro porovnání, například vycházkové hole přenáší asi 25 % váhy nohou na ruce, chodítka přenesou až 60 % váhy na ruce a tím se nemocným nohám výrazně uleví. Pro starého člověka je to tedy veliká opora.

V současné době hradí zdravotní pojišťovny velkou část ze sortimentu chodítek pro seniory a nedostatek financí tedy nemůže seniorovi bránit, aby si i sklonek života užil v pohybu a nebyl odkázaný jen na péči druhých.

Pohodlná chodítka pro seniory hrazená zdravotní pojišťovnou Vozikyprozivot.cz dělíme do dvou základních kategorií na:

• Pevná chodítka

• Chodítka s kolečky

Chodítka s kolečky se ještě vyrábí ve variantách dvou, tří a čtyř koleček. Pro správný výběr chodítka, které bude seniorovi opravdu k užitku, je třeba se tedy zamyslet, co vlastně od chodítka lze očekávat a kde se bude používat.

Jednoduchá pevná chodítka jsou spíše vhodná pro pohyb v domácnosti a nejdůležitější na nich je správná výška, aby byla pro uživatele pohodlná. Uživatel chodítko zvedá a posunuje vlastní silou, proto je vhodné jen pro krátkodobé použití, například cestu z pokoje do jídelny atd.

Jiný komfort už nabízí chodítka s kolečky.

chodítko

Pomůcka se dvěma kolečky má i dvě pevné nohy, které zaručují stabilitu a zamezují podjetí a možný úraz způsobený pádem. Při použití není třeba celou kostru namáhavě zvedat. Nevýhodou je, že kolečka jsou u tohoto typu většinou bez možnosti otáčení, což stěžuje manipulaci. Tato chodítka jsou určena pro lidi s poruchou stability a pro osoby se slabostí noho nejsou vhodná.

Chodítka se třemi kolečky mají větší rozměr koleček a jsou přizpůsobená použití v terénu. Díky přednímu otáčivému kolečku je i manipulace snazší. Je nutné se dobře naučit používat brzdu.

chodítko1

Čtyři kolečka dávají této pomůcce výborný uživatelský komfort a jsou velice snadno ovladatelná. Proto jsou u uživatelů, kteří si ještě chtějí dostatečně užít pohyb, velice žádaná. Nevýhodou může být větší hmotnost, která může být například při skládání chodítka při nástupu do autobusu problém.