Lustr v místnosti – to není jen obyčejné svítidlo, ale bytový doplněk


Lustry vždy patřily k ozdobě obytných místností, stačí si připomenout kupříkladu zámecké interiéry a výrobky z křišťálu, s nimiž se šlechta pyšnila napříč generacemi, a z nichž se mnohé dochovaly v původní podobě dodnes. Lustr je také jednou z věcí, které nás pravděpodobně přežijí, pokud jej někdo nerozbije nebo záměrně neodstraní.

14705-cl358-aba74ne27-ct0201(2)-1500x1500

Tato svítidla jsou stále v hledáčku zájmu mnohých z nás, věšíme je do kuchyní, obývacích pokojů i ložnic, zavěšujeme je na schodiště, do předsíní a vstupních vestibulů a stěží si dovedeme představit, že by na stropě visela jen objímka s obyčejnou žárovkou.

Svítidla zavěšená na lanku mohou být zhotovena celá z kovu nebo z kombinace kovu a plastu, případně skla či dřeva, lustry jsou také předmětem tvorby designérů, kteří spolupracují s výrobci a alespoň zčásti určují módní trendy v tomto oboru lidské činnosti.

Chcete-li si vybrat výrobek, aby vás oslovil, stačí nahlédnout do internetových obchodů a prolistovat galerie fotografií, můžete se inspirovat prostory, kde se podobná svítidla již vyskytují, a také byste měli dbát na praktické hledisko, kde bude lustr zavěšený, a jak výkonnou osvětlovací technikou jej osadit, aby poskytoval potřebný světelný výkon v luxech.

Nezapomínejte, že moderní osvětlovací technika se již neprezentuje výkonem ve Wattech, nýbrž podstatný je světelný tok, a to z toho důvodu, že příkon se neustále mění (a spíše snižuje) v závislosti na technickém pokroku v technologiích LED osvětlení.

458-cl117-pla39-cp008(2)-1500x1500

Velmi také záleží na ergonomii, resp. na místě a způsobu zavěšení a zvolené výšce svítidla od osvětlovaných předmětů, čím výše je umístěn zdroj světla, tím širší prostorový dosah bude mít, ale zároveň při malém světelném toku nedosáhne potřebného osvitu. Odlišné to bude např. nad kuchyňským (jídelním) stolem a jiné např. v podobě centrálního svítidla v obývacím pokoji. Pokud máte nějaké pochybnosti, vždy je lepší nejprve vyhledat potřebné informace a poradit se na toto téma s fundovanými odborníky.