Nepostradatelný prvek
Se závity se můžeme setkat na všech různých místech, přičemž kromě strojírenství mají velkou roli také v elektrotechnice. Příkladem je Edisonův závit, který se vyznačuje tím, že nemá vůbec žádné ostré hrany. Kromě klasické velikosti E27 se můžeme setkat i s E14, přičemž ta se používá u menších žárovek třeba do lampiček. Také instalatéři používají speciální typ závitu, a to kvůli zvýšené těsnosti, protože jistě nechcete, aby Vám protékala voda třeba u připojení baterie v koupelně.
Když už jsme u těch spojovacích závitů, tak mezi hlavní výhody řadíme rozhodně dobrou pevnost a rozebíratelnost. Samozřejmě když necháme šroubové spojení jen tak venku bez nějaké ochrany, tak zrezne, a to už může být při rozebírání dost velký problém. Proto bychom měli kromě pevnostní třídy dbát také na dobrou antikorozní ochranu. Když se podíváme na posuv soustruhu, tak zde se zase využívá přesného trapézového posuvného.
Výroba
Závity se dají vyrábět různými způsoby na různých strojích. Ovšem je tu možnost i ruční výroby, která při kusové výrobě může zcela stačit, ovšem u hromadné firemní to chce již pomoc strojů. Můžeme k tomu využít třeba soustruh či frézku. U některých nástrojů musíme postupně ubírat materiál v závitové mezeře, ovšem u jiných není problém vyřezat závit najednou. Jestliže vyžadujeme vysokou přesnost, tak potom je tu broušení.
Rozhodně dále musíme zmínit tváření, protože to dosahuje také vysoké přesnosti i produktivity. Nemůžeme ho však zařadit do kategorie obrábění, protože zde žádný materiál neodebíráme. Jde tu totiž i to, že materiál je vytlačován ze závitové mezery do závitového vrcholu, takže objem materiálu je zachován. Proto je také zvolit správný polotovar. Vnější tváření se často požívá u spojovacích šroubů. Můžeme však tímto způsobem vytvářet i vnitřní závity, a to pomocí tvářecích závitníků. Díky nim se dočkáme zpevnění materiálu a lepší odolnosti proti otěru.