Jak postavit web

Když jsem mu to řekl, tak na mne koukal jako kočka, když jí unikne kořist.

“Ale vždyť máš doma tři počítače ne?” Ano, tento fakt jsem potvrdil a opravil číslovku na pět. Také jsem mu však ihned řekl, že počet počítačů u někoho doma není podstatný pro stavbu, nebo psaní webových stránek.

“Ale ty přece máš svůj web, přece tam chodím!” Nastalo nové vysvětlování, že je to web pouze pro víceméně osobní potřebu a pár známých.

“A ten druhý?” “

“Ten druhý je web UFOlogického klubu a vznikal stejně jako můj osobní”. Odpovídám. Známý jásá, ale chladím ho sprchou slov. To, co dělám já není stavba webu jako taková. Ta je hodně složitá, probíhá různými etapami, je třeba znát záměr webu, kam cílí a na koho, dělá se spousta analýz, je potřeba pana grafika a tak dále a tak dále. Kdo chce špičkový web, musí na to mít peníze, a hlavně hodně pevné nervy a čas. I když si web dělat jen nechá. To je jedno kde. Například u tvorby webu Zlín.

stavba webu

Zde jsou jen špičkoví profesionálové, kteří svou práci naprosto bezpečně ovládají. Své věci rozumí a pod jejich rukama, (nebo klávesnicemi?) vznikají weby té nejvyšší úrovně. Pokud by tedy známý takový web chtěl…

“Supér,” poskakuje známý nadšením, “a kolik to bude stát? Budou mi stačit tři stovky? A bude to do zítra?”

Ale to už si asi všiml mých převrácených očí a začal se krotit. Nejsem tedy v kolektivu tvorby webu Zlín, ale několik věcí vím zcela jistě a hned jsem je také známému vysvětlil. Řekl jsem mu na rovinu, že tři stovky stačit budou. Udělají mu za to možná pár vizitek. Jen tak, aby byla švanda. A web do jednoho dne? Ne. To nedokáže ani Rumburak zároveň s čarodějem ze země Oz.

hotový web

Přesto vše jsem známého poučil, jak vzniká web, jak dlouho to zhruba trvá a kolik penízů za to může dát. Vše jen odhadem, protože jsem neznal jeho nároky. Tvář se mu prodlužovala prodlužovala, až mu brada skončila někde na pupku. A pak odešel. Inu, kdo chce opravdu kvalitní web…