Rozdíly bankovních a nebankovních úvěrů

Nebankovní poskytovatelé úvěrů si po dlouhá léta držely pověst coby nepoctivých a nevýhodných společností, které mnohdy za vidinou lehce získaných peněz uzavírali úvěrové smlouvy i s žadateli, kterým banka už odmítla půjčit. Je potřeba dodat, že pokud banka žadateli nepůjčí, dělá to pro své dobro, ale i pro dobro žadateli. Neboť předpokládá, že nebude v budoucnu schopen dostát svým závazkům, které by případně k bance měl. Pro mnohé žadatele tak dnes nebankovní úvěry znamenají možná jedinou záchranou stanici, kde je ještě možné si půjčit. Samozřejmě je na pováženou, zda takto sjednané úvěry jsou nakonec ještě výhodné, ale pokud je člověk opravdu v bezvýchodné situaci, nemá jinou možnost.

sloupec peněz

Naštěstí je potřeba podotknout, že od prosince 2016 se podmínky pro poskytovatelé úvěrů poněkud zpřísnily. Nebankovní společnosti, ale nejenom ty, musí pro své fungování získat licenci od ČNB. Pokud tedy nechcete naletět podvodníkům, vždy si předem dobře ověřte, zda s touto licencí disponují a mohou se s ní prokázat. ČNB upravuje podmínky pro bankovní i nebankovní sektor a na jednotlivé subjekty dlouhodobě dohlíží. Je tedy už skoro nemožné, narazit na tzv. lichváře, kteří by půjčku nabízeli s několikanásobně vyšším úrokem, než je běžné. Zvláště v tomto případě je ale obezřetnost na místě.

výše úroku

Bankovní půjčku zná téměř každý z nás a je produktem snad každé lepší banky. Využijete jí hlavně v případech, kdy plánujete nějakou větší investici, a nevadí vám počkat delší dobu, než banka žádost schválí. Pokud však potřebujete peníze okamžitě, výhodnější bude naopak nebankovní půjčka. Tu seženete mnohdy rychleji a bez zbytečné byrokracie.

Už ale dávno neplatí, že nebankovní poskytovatelé nabízí jen rychlé půjčky v řádu několika tisíc korun, ostatně americká hypotéka bez registru je toho jasným důkazem. Stejně jako v bance však nezapomínejte, že k jejímu schválení je potřeba zástava nemovitosti.