Běhání jako součást života!

Mnozí z nás tomu opravdu nerozumí a pointu nadšení z běhání nechápou. Samozřejmě také mnozí z nás chtějí zažít to, co nadšenci do běhání. Pokud patříte mezi ty, kteří by to rádi zkusili a toto nadšení také zažili, ale po pár metrech běhu vám dojde dech a na dlouhé měsíce chuť do sportu zase odložíte, máme pro vás několik málo informací, které vás třeba utvrdí v tom, že běhání prostě musíte zkusit! Začít běhat však není úplně snadné. Samozřejmě nestačí si vzít tenisky a vyrazit do terénu. Je potřeba vzít běh jako součást života.
nohy běžkyně
Indiánský běh
Pro začátečníka je rozumné si opravdu uvědomit, že uběhnout několik kilometrů bez tréninku prostě nejde. Proto nepřepalte váš start a začněte pomalu. Rozumné je vyrazit a začít s rychlou chůzí. Teprve po pár minutách začněte s během. Ideální stav je, pokud třeba pět minut půjdete ostřejší chůzí a minutu poběžíte. A takto to budete střídat. Pokud takto budete trénovat, začnete postupně prodlužovat čas, který běžíte a zároveň zkracovat dobu, po kterou půjdete. Až dozrajete do stavu, kdy poměr bude opačný, to znamená, že pět minut poběžíte a jen minutu půjdete, máte vyhráno.
malá cyklistka
Správné tempo
Pokud jste se rozhodli, že budete běhat, je potřeba intenzivně sledovat vlastní tělo. Pokud se vám špatně dýchá, píchá vás v boku, pravděpodobně běžíte příliš rychle a je potřeba zpomalit. Správné tempo si ověříte jednoduše tak, že zkusíte mluvit. Abyste se dostatečně dobře vytrénovali, je potřeba opravdu zvolit tempo, při kterém můžete mluvit a nemusíte lapat po dechu. Jestliže se vám nedaří plynule mluvit, znamená to, že máte tempo příliš vysoké a přepínáte se. Nemluvíme o vrcholovém tréninku, a tak na to myslete, protože přetažení by vás mohlo odradit od dalšího běhání. I když se vám to nebude zdát, je důležité hlavně vydržet. Nehleďte tedy na profesionální atlety a jejich metody tréninku a vnímejte výhradně sami sebe!