Cestujeme se psem

Cestování samo o sobě bývá náročné, natož máme-li s sebou psího mazlíčka. Vždy je třeba dopředu zvážit, zda dovolená a cestování bude pro našeho psa přínosem nebo neúměrnou zátěží spojenou se stresem. Každý pes je jiný a jinak reaguje na jízdu autem, změnu prostředí apod.
Jezdíme-li pravidelně na chatu či chalupu, vystačíme v autě s přepravkou nebo klecí pro menšího psa, event. může cestovat na zadním sedadle. Zde je však třeba použít bezpečnostní postroj s pásem. Větší psi cestují v kufru, kam je možné zakoupit speciální ochranný potah. Prostor auta musí být oddělen od kufru buď mříží nebo ochrannou sítí.
pes u moře
Přemýšlíme-li o cestě autem na zahraniční dovolenou, musíme v první řadě zjistit, co která země vyžaduje po majitelích psa. Pro psa nemusí být příjemná ani změna prostředí, horko, mohou na něj číhat nemoci nebo parazité, kteří se v našich končinách nevyskytují. Ani ubytování psa nebývá zadarmo a ne vždy je vítaným hostem. Každopádně cestou je třeba dbát na to, aby se pes nepřehřál, což se v autě, v případě zastavení na slunci, může přihodit celkem rychle.
pes na kole
Psovi zabalíme s sebou granule, na které je zvyklý, dostatek vody, hračky, jeho deku či pelíšek, sáčky na exkrementy, vlhčené ubrousky, hřeben, kartáč, pinzetu, roztok na čištění uší, ručník a očkovací průkaz. Je dobré mít s sebou něco na alergie a na uklidnění. Nejen pro psa. Samozřejmě častěji zastavujeme, aby se pes mohl proběhnout a vyvenčit.
Tuzemské cestováníje poněkud snadnější . Nemusíme překonávat velké vzdálenosti, takže v autě netrávíme příliš času. Nabídka tuzemských pobytů se psem je široká. Stačí si jen vybrat, zda chceme jet do hor, k vodě nebo absolvovat pobyt specializovaný na psí aktivity či výcvik. Vždy je třeba brát ohled na psa a přizpůsobit se jeho možnostem.
Se psem je možné provozovat i cykloturistiku. Aby však tato aktivita byla bezpečná pro přímé účastníky i okolí, je třeba výcvik nejen psa, ale i páníčka.